Деякі пункти «Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» визнано незаконними і недійсними

Для реалізації ст. 87 ЗУ «Про іпотеку» та можливості винесення виконавчого напису нотаріусом, Постановою Кабінету Міністрів України № 1172  26 червня 1999 року, було затверджено «Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів». Постановою Кабінету Міністрів України № 662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» були внесені зміни. Одним з змін стало доповнення «Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» пунктами 11 стягнення за іпотечними договорами, 2 «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин», 12 «стягнення заборгованості по аграрним розписках ». Пунктом 2 було надано можливість банкам і іншим фінансовим організаціям стягувати з позичальників за кредитними договорами грошову заборгованість у позасудовому порядку, звертаючись до нотаріуса з передбаченими документами.

Київським апеляційним адміністративним судом своєю постановою від 22.02.2017 року було визнано Постанову Кабінету Міністрів України № 662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» незаконною і недійсною.

Дана постанова набрала законної сили, але була оскаржено до Вищого Адміністративного суду України, та за наслідками касаційного розгляду рішення апеляційного суду залишено в силі.

Роблячи з цього висновок, тепер виконавчим написом нотаріуса не можна стягнути кредитну заборгованість у готівці за кредитним договором. А тим, у кого вже стягується на підставі виконавчого напису нотаріуса, це буде підставою для його скасування (визнання таким, що не підлягає виконанню), так як судом Постанову КМУ № 662 було визнано недійсним з моменту її прийняття.

Але для повноти інформації потрібно також відзначити, що вищезазначені постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року та Вищого адміністративного суду України від 01.11.2017 року були оскаржені в новий Верховний суд. Провадження передано на розгляд Великої палати Верховного суду, яким було прийнято справу до розгляду.

З постановою КААС від 22.02.2017 року можна ознайомитися за посиланням «http://reyestr.court.gov.ua/Review/65037659».

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search