4 грудня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2». Закон набрав чинності 10.12.2020 року.
Даним Законом, серед іншого, внесено зміни до пункту 915, розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Цими змінами встановлено, що підлягають списанню, за заявою платника, в порядку передбаченому зазначеним законом несплачені станом на 01.12.2020 року суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 01.01.2017 року до 01.12.2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб,
та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), – державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, – до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Отже, для списання недоїмки (боргу) зі сплати ЄСВ необхідно:
 Провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, чи знятись з обліку платників єдиного внеску, якщо таке не було проведено раніше;
 Подати до відповідної податкової звітність, передбачену зазначеним законом, якщо її не було проведено раніше;
 подати до відповідної податкової заяву про списання недоїмки (боргу) зі сплати єдиного внеску, в тому числі штрафів та пені.
Після отримання податковою, вказаних документів вона проводить камеральну перевірку, тобто невиїзну на підставі поданої звітності, протягом 15 робочих днів і за наслідками приймає відповідне рішення про списання недоїмки (боргу) або про відмову у такому списанні.
Рішення про відмову у списанні недоїмки (боргу), штрафних санкцій, пені може бути прийнято лише у разі:
 якщо, перевіркою буде встановлено, що платник податків отримував дохід (прибуток) за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року;
 суми недоїмки (боргу), штрафів, пені були самостійно сплачені платником податків чи стягнуті у виконавчому провадженні.
Зверніть увагу, що в травні 2020 року був прийнятий Закон «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників», яким було внесено до пункту 915 , розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” схожі зміни, та також, тоді, була надана можливість списання недоїмки (боргу) з єдиного внеску, штрафних санкцій та пені.
Основним недоліком змін внесених в травні 2020 року була необхідність реєстрації припинення підприємницької діяльності протягом 90 дні з часу набрання чинності зазначеним законом. Тобто якщо зареєстрували припинення підприємницької діяльності до прийняття цих змін податкова відмовляла в списанні недоїмки чи не розглядала їх відкладаючи «до кращих часів».
Враховуючи, що до прийняття зазначених змін податковою у великій кількості почали виноситись «Вимоги про сплату боргу (недоїмки)» та направлялись на примусове виконання до виконавчих служб, платники податків, які не провадили свою підприємницьку діяльність або не отримували прибутків набагато раніше почали реєструвати припинення підприємницької діяльності, а отже на думку податкової не підпадали під дію зазначених змін і не могли списати таку недоїмку (борг) з ЄСВ.
Здебільшого подані такими платниками податків документи та заяви «про списання недоїмки з єдиного внеску» залишались не розглянутими до цього часу.
Після внесення Законом України № 1072-IX від 04.12.2020 року змін до пункту 915, розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” платники податків, які не отримували прибуток у вказаний період НЕ обмежені 90 денним терміном, така реєстрація припинення підприємницької діяльності може відбутись з 1.01.2017 року до 1.03.2021 року.
За повідомленням територіальних органів податкової, вони розпочали також вирішувати нерозглянуті заяви «про списання недоїмки з єдиного внеску» подані за минулими змінами на підставі Закону «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників».
Отже, якщо ви є фізичною особою – підприємцем чи самозайнятою особою, не проводили підприємницьку діяльність, а податковий орган нарахував вам заборгованість з ЄСВ за період з 1.01.2017 року до 1.12.2020 року скористайтесь можливістю та спишіть її. А якщо ви подали заяву про її списання за минулими змінами та її досі не розглянули проконтролюйте її вирішення за даними змінами.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search